5 Diapason - Coup du Coeur - Suites pour violoncelle - J.S. Bach

Petr Skalka - cello

Petr Skalka se s hudbou poprvé setkal díky svému otci, který byl violoncellistou. Po studiu na konzervatoři v Plzni ho zájem o historickou interpretační praxi přivedl ke studiu na Scholu Cantorum Basiliensis k věhlasnému francouzskému hudebníkovi a violoncellistovi Christophu Coinovi. Po studiích v letech 2001-2023 působil jako odborný asistent v jeho třídě. Mezi lety 2011 až 2015 vyučoval také na Hochschule für Musik v Norimberku. Petr Skalka je zakládajícím členem hudebních souborů jako je: Café Zimmermann, Quatuor Rincotro) Pravidelně vystupuje s renomovanými hudebníky a soubory po celé Evropě (mezi jinými: La Chambre Philharmonique, Ensemble Baroque de Limoges, Café Zimmermann, Concert d'Astrée, Ch. Coine, G. Leonhardt, A. Beyer, Ch. Banchini, R. Jacobs). Podílel se na mnoha nahrávkách, které byly oceněny několika prestižními cenami (Diapason d'or de l'année, 5 étoiles de Classica atd.). V září 2023 byl zvolen nástupcem Christopha Coina na pozici profesora violoncella na institutu FHNW-Schola Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji, kde předává svou vášeň pro „violoncello in alter mensur“, komorní hudbu a historickou interpretační praxi novým generacím hudebníků.

 Petr Skalka se narodil a žije se svou rodinou v západních Čechách.

"Nevzpomínám si na violoncellistu, který by se tak definitivně vypořádal s výzvami tohoto nástroje se střevovými strunami, hrál na něj s tak bohatě uspokojivým tónem a svědomitou intonací a vymámil z pomalé věty tak strhující a podmanivou niternost…a odhalil v ní hlubokou krásu."

washingtonpost.com

"...violoncello Petra Skalky, který ve violoncellovém koncertu exceluje předvedením energického a důrazného smyku, pohrává si s harmonickými tóny, mění artikulaci, jak se mu zlíbí"

musebaroque.fr